Речевые нарушения у детей и подростков

Абетка здоров’я

Чи доцільна спільна робота лікаря – ортодонта з  логопедом?  З  цим питанням ми звернулися до лікаря – ортодонта та дитячого хірурга  стоматологічного центру «Кью Клінік» Хохліч Ольги Ярославівни: «Порожнина рота – це один з головних органів формування мови. Тому стоматологи, крім глибокого розуміння суто стоматологічних проблем, повинні також знати особливості артикуляції звуків в умовах, в яких можливо правильне їх формування. Практичний інтерес для стоматології представляє вплив аномалій зубо-щелепної системи на правильність вимовлення окремих звуків мови. Аномалії та зміни даних структур в тому чи іншому випадку призводять до мовних дисфункцій. Так, наприклад, звуження піднебінного склепіння змінює артикуляцію губно-зубних приголосних В, Ф.

Спільна робота лікаря – ортодонта, оториноларинголога та логопеда необхідна при лікуванні дітей з мовними порушеннями. Необхідно  звернути увагу фахівців до більш тісної  взаємодії цих спеціалістів з метою поліпшення якості професійної допомоги, а також своєчасного виявлення порушень в будові апарату артикуляції, що вимагає спеціального медичного втручання».

 Цікавий факт

Встановлено, що активні, фізично розвинені діти, в раціоні харчування яких систематично використовувались сирі овочі, фрукти, сухарі та інша “жорстка їжа”, відрізняються більш раннім формуванням повноцінного молочного і постійного прикусу, слушними показниками рухового компоненту активного жування і ковтання та більш раннім нормативним мовленням не тільки голосних, але і приголосних звуків. Це обумовлено тим, що тренування нервово-м’язового апарату щелепно-лицевої ділянки за рахунок активного жування їжі спричиняє оптимальне співвідношення між формою і розмірами кісткової основи, а також м’яких тканин порожнини рота і язика, що вкрай важливо для процесу мовотворення.

Корисна порада від експерта

Безпосереднім джерелом голосоутворення (голосовим зв'язками) та резонаторами (акустичими камерами) займаються оториноларингологи та логопеди. Основними ж органами для уваги стоматолога є периферичний артикуляторний апарат –  губи, язик, зуби, верхня і нижня щелепи, м'яке та тверде піднебіння.

Дефекти піднебіння потребують серію пластичних оперативних втручань у ранньому та дошкільному віці.

Для вільного руху губи та язика мають значення будова та тип вуздечок верхньої та нижньої губи та язика. Пластику вуздечок рекомендовано проводити у ранньому віці для безперешкодного вигодовування та правильного формування мови.

Зуби також відіграють важливе значення  для мовотворення. Для дитячих беззубих щелеп характерними є губні звуки М, П, Б. Саме тому перше слово малюка "мама" однакове у всіх мовах світу. У молочному прикусі з моменту прорізування зубів у мові дитини з'являються зубні звуки З, С, Ц, Ф, В, Л, мова та словниковий запас стають різноманітними.

Медичні новини

Професор ортодонтії Університету Буффало Савсан Таббаа, упродовж 26 років спостерігала за побічними ефектами пірсингу в язиці. Вона пояснює, що люди з подібними прикрасами схильні грати сережкою. При  цьому постійно зачіпаючи зуби і відколюючи з них шматочки емалі. Приблизно за 7 років таких ігор зі штангою сережки у її власника утворюються просвіти між зубами, позбавлення від яких буде довгим і дорогим, відмічає експерт. Повідомляє: http://news.rin.ru/

Зірковий досвід

Відома співачка Кристина Агілера у 2004 році видалила зі свого тіла усі наслідки фанатичного захоплення пірсингом, залишивши тільки одну сережку з 11. В результаті були врятовані язик, вуха, пупок, брова та  губа Агілери. Повідомляє: NEWSru.com

Запам’ятайте

Логопед, який знає аномалії апарату артикуляції залежно від віку дитини допоможе виявити дефекти в його будові. Це дозволить йому припустити наявність у дитини порушення вимови звуків і їх поєднань, викликане анатомічними дефектами апарату (механічній дислалії) артикуляції.

Проте щоб не допустити помилку, важливо врахувати ступінь залежності правильної артикуляції звуку від конкретної аномалії в будові апарату артикуляції. При механічній дислалії до постанови звуків нерідко доводиться усувати аномалії в будові мовного апарату, звертаючись до стоматолога за ортодонтичним лікуванням.

Обов'язково проконсультуйтеся з такими фахівцями як ортодонт і логопед, а також дитячий стоматолог-хірург. Для правильного вирішення проблем порушення мови важливою є тісна взаємодія цих фахівців.

Нагадуємо вам, аби посмішка була красивою, а зуби та ясна – здоровими, необхідно регулярно, з метою профілактики, відвідувати стоматологічні центри.

Бажаємо вам мати щасливу посмішку здорової людини!